CENGİZ AYTMATOV VE TÜRK UYGARLIĞININ RÖNESANSI KONGRESİ SONUÇ BİLDİRGESİ

WWW.AYTMATOV.ORG TARAFINDAN DERLENMİŞTİR.
CENGİZ AYTMATOV VE TÜRK UYGARLIĞININ RÖNESANSI KONGRESİ SONUÇ BİLDİRGESİ
Cengiz Aytmatov’un görüşleri, sanatta yeniliği ve bıraktığı mirasın yeni nesiller için örnek olması ve eğitimde bitmez tükenmez kaynak olarak yararlanmaya devam edilmesi gerektiği görüşü konferansta ortak düşünce olarak belirtilmiştir.
Uluslar arası Cengiz AYTMATOV ve Türk Uygarlığının Rönesansı Kongresi’nin katılımcıları,
1.Kırgız Cumhuriyeti Sayın Cumhurbaşkanı AlmazbekAtambayev’in 2013 yılının ‘Aytmatov Yılı’ olarak ilan edilmesi ile ilgili kararına tam destek vermektedir.
2. Kırgız Cumhuriyeti Sayın Cumhurbaşkanı AlmazbekAtambayev’in 2013 yılında, Cengiz Aytmatov’un doğumunun 85. Yıldönümü münasebetiyle Uluslararası Isıkgöl Forumu düzenlenmesi ile ilgili kararının desteklenmesine, söz konusu Forumu, Isıkgöl sahilinde düzenlenmesini ve böylelikle yazarımızın anlamlı vasiyetlerinden birisinin de yerine getirilmiş olacağı düşüncesine destek vermektedir.
3. Her yıl Aytmatov’un eserlerini okuma ve değerlendirme toplantıları düzenleyerek, bu toplantılara özellikle edebiyat ve sosyal bilimler alanındaki temsilcilerin geniş katılımını sağlanması gerektiği görüşündedir.
4. Büyük Kırgız yazarın edebî mirasının korunması ve araştırılması ile ilgili etkili adımların atılması için Kırgız hükümeti tarafından O’nun anısına Müze ve Araştırma Merkezi kurulması için karar alınması ve bu hususta gerekli gayretlerin gösterilmesinin uygun olacağı kanısındadır.
5. Türk Uygarlığı kavramını dünya bilim çevresine ilk olarak sokmuş olan bilim merkezi olarak bilinen Kırgız-Türk Manas Üniversitesi, Türk Uygarlığı Araştırma Merkezi’nin etkili çalışmalarını takdir etmekte, bu araştırmaları başarılı olarak geliştirip sürdüreceğine inanmaktadır.

25.05.2012 BİŞKEK