KIRGIZİSTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ

CENGİZ AYTMATOV VE TÜRK UYGARLIĞININ RÖNESANSI KONGRESİ 24-25 MAYIS 2012

NOTLAR

Cengiz Aytmatov ve Türk Uygarlığının Rönesansı Uluslararası Kongresi Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Almazbek Atambayev'in himayesinde Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, Türkiye Ardahan Üniversitesi, Türksoy, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, “Cengiz Aytmatov adlı Isık Göl Forumu” işbirliğiyle üniversitemizin ev sahipliğinde Cengiz Aytmatov Kampüsü İİBF Kasım Tınıstanov Konferans Salonu'nda 24-25 Mayıs 2012 tarihlerinde gerçekleşti.
Kongreye Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Başkanı Cantörö SATIBALDİYEV, Kırgızistan Meclis Başkan Yardımcısı Bödöş MAMIROVA, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Nejat AKÇAL, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman ARICI, TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Fırat PURTAŞ, Kazakistan Milli Yazarı Muhtar ŞAHANOV, Uluslararası “Cengiz Aytmatov adlı Isık Göl Forumu” Tertip Komitesi Başkanı Şamşıbek MEDETBEKOV, Ardahan Üniversitesi Rektörü, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sebahattin BALCI, Rektör Vekili Asılbek KULMIRZAYEV, basın mensupları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Kongre 14 ülkeden 140'a yakın akademisyenin katılımıyla gerçekleştirildi.
Programa Ata Beyit Kompleksi'nde yatan 1938 şehitleri, 7 Nisan Şehitleri ve Cengiz Aytmatov'un mezarı ziyaret edilip, çelenk koyularak başlandı.
Kongreyi himayesine alan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Almazbek Atambayev'e teşekkür ederek konuşmasına başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Sebahattin BALCI: 'Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi hepimizin ortak geleceği olan Türk dünyasının geleceği olan gençliği yetiştirmek için faaliyetlerini dünden bugüne, bugünden geleceğe kararlılıkla sürdürmektedir. Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Türk dünyasının mirasının modern dünyada bilinmesi, tanınması ve modern dünya tarafından paylaşılması için faaliyetlerini kararlılıkla sürdürmektedir. Türk dünyasının ortak yazarı Cengiz Aytmatov hepimiz için büyük bir değer ifade etmektedir. Cengiz Aytmatov'un adını yaşatmak, nasihatlerini tutmak, onun bıraktığı edebi mirasa sahip çıkmak, bütün dünyaya aktarmak ve bunu dünyanın ortak değeri olarak her zaman daha yükseklere taşımak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Cengiz Aytmatov birlik demek, bütünlük demek, sevgi demek, merhamet demek, bütün dünyayı kucaklamak demek. Biz bu nasihatle bu yolda ilerliyoruz. Cengiz Aytmatov bütün dünyanın ortak değeri haline gelmiştir. Bu her insana nasip olmaz. İşte böyle büyük şahsiyetlere sahip çıkmak, onların amaçlarını gerçekleştirmek bizlerin görevidir. Bu görevi gerçekleştirmek için çalışan Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi'ne destek veren herkese teşekkür ederim.' dedi.
Rektör Vekili Asılbek KULMIRZAYEV ise yaptığı konuşmada bu tür faaliyetlerin Manas Üniversitesi'nin boynunun borcu olduğunu ve Cengiz Aytmatov'un üniversitemizde önemli bir yeri olduğunu belirtti. Üniversitemize güç, kuvvet veren önemli şahsiyetlerin başında Cengiz Aytmatov'un geldiğini söyledi. Cengiz Aytmatov'un her zaman üniversitemize gelerek öğretim elemanlarımıza ve öğrencilerimize nasihat verip, yol gösterdiğini ifade etti. Cengiz Aytmatov'un bırakmış olduğu mirası gelecek nesillere taşımak için birçok planlarının olduğunun altını çizdi. Cengiz Aytmatov'un bütün milletleri birleştiren önemli bir köprü görevi üstlendiğini belirtti.
Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Başkanı Cantörö SATIBALDİYEV ise Cumhurbaşkanı Sayın Almazbek Atambayev'in mesajını okudu: ' Cengiz AYTMATOV, yalnızca Kırgız halkının meşhur bir evladı değil, tüm Türk dünyasının ortak gururu, dünyaca ünlü yazar, düşünür ve hümanisttir. Cengiz Aytmatov'un nasıl bir insan olduğunu, ne kadar emsalsiz bir yazar olduğunu o hayattayken de iyi bilirdik, hissederdik, gurur duyardık. Fakat onun büyüklüğünü, millî tarihimizdeki özel yerini ancak şimdi ciddi olarak kavramaya başladık gibi geliyor. Bilge yazar, büyük düşünür, filozof, ileri görüşlü siyaset adamı Cengiz Ağabeyimiz halis bir vatansever, millî kültürümüzün, ana dilimizin gerçek koruyucusuydu. Büyük destanımız ‘Manas'tan başlayarak milletimizin manevi zenginliklerini dünya sahnesine çıkaran, kendi imkânları çerçevesinde onları yaymaya çalışarak Kırgız halkının adını tüm dünyaya duyuran Cengiz Törökuloğlu Aytmatov'du. Bu vesileyle bugün düzenlenmekte olan Uluslararası Cengiz Aytmatov ve Türk Uygarlığının Rönesanssı' adlı kongrenin düzenleyicilerine, bu toplantının başarılı bir şekilde geçmesinde katkıları bulunan herkese, özellikle de Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nin tüm mensuplarına sonsuz teşekkürlerimi ifade ediyorum.' diyerek mesajı bitirdi.
Ardahan Üniversitesi Rektörü, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Ramazan KORKMAZ ise yaptığı konuşmada Cengiz Aytmatov'un bütün insanlığın birleşeceği bir tepeye benzeterek, onun romanlarında anlattığı kahramanları anlatırken aslında bütün evrenin hikayesini anlattığını belirtti. Ülkelerin gerçek servetlerinin bankaları, fabrikaları olmadığını, gerçek servetlerinin yetiştirdikleri insanlar olduğunu söyledi.
Kendisini anmaktan büyük gurur duyduğunu belirten Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Nejat AKÇAL ise, edebiyat alanında çağımızın yetiştirdiği Türk dünyasının büyük yazarı Cengiz Aytmatov'un ani bir şekilde aramızdan ayrılması hepimizi derinden üzdüğünü belirtti. Türkçe konuşan ülke ve topluluklar arasında bağların kuvvetlenmesine, Sayın Akçal Aytmatov'un Türk kültürünün dünyada tanıtılmasında önemli katkılar sağladığını söyledi.
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Dr. Abdurrahman ARICI, tarih ve kültür birliğimiz olduğunu belirterek Cengiz Aytmatov'un Kırgızların olduğu kadar, Kazakların, Azerilerin ve Türklerin de yazarı olduğunu söyledi. Onun bütün Türk dünyasında birleştirici bir rol üstlendiğini ifade etti.
Kazakistan Milli Yazarı Muhtar ŞAHANOV ise konuşmasında Cengiz Aytmatov'un Kırgızların değil, Kazakların değil, bütün Türk medeniyetinin, bütün Türk halklarının ve bütün edebiyat dünyasının yüce insanı olduğunu söyledi. Cengiz Aytmatov'un eserlerinin dünyanın 170 diline çevrildiğini ve onun dünyada benzeri olmayan bir yazar olduğunu belirtti.
TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Fırat PURTAŞ ise yaptığı konuşmada Kırgız halkının Cengiz Aytmatov'la ne kadar iftihar etse yerinde olduğunu belirtti. Kırgız adının Cengiz Aytmatov'la bütünleştiğini ve Cengiz Aytmatov'u minnetle ve şükranla andığını söyledi.
Kırgızistan Meclis Başkan Yardımcısı Bödöş MAMIROVA ise yaptığı konuşmada Cengiz Aytmatov'un eşine dünyada zor rastlanan ve Kırgızların adını dünyaya duyuran önemli şahsiyetlerinden biri olduğunu ve Kırgız halkının Cengiz Aytmatov'un eserleriyle büyüdüğünü belirtti. Onun eselerinin derin felsefi anlamlar taşıdığını söyledi. Bunların zaman içinde araştırılarak ortaya koyulacağına inandığını ifade etti.
Uluslararası “Cengiz Aytmatov adlı Isık Göl Forumu” Tertip Komitesi Başkanı Şamşıbek MEDETBEKOV ise Isık Göl formunun 1986 yılından beri faaliyetlerine devam ettiğini ve bunda Cengiz Aytmatov'un önemli çabalarının olduğunu söyledi. Başkan, Türk Uygarlığının gelişerek ilerleyeceğine inandığını belirtti. “Türk uygarlığı ve İslam medeniyeti dünya uygarlığının gelişimine önemli katkılar sağlamıştır. Mevlana, Buruni, Ali Şir Nevai, Yunus Emre, Ömer Hayyam, El- Farabi, Hacı Baktaşi Veli, Kaşgarlı Mahmut ve Yusuf Has Hacip gibi birçok düşünürleri yetişmiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı reformlar sonradan bütün Türk dünyasının gelişiminde önemli katkılar sağlamıştır.” diyerek sözlerine son verdi.
Kongrede Cengiz Aytmatov'un dünyası ve eserleri üzerine birçok konuda sunumlar yapıldı.